KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
FRÝDLANTSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

PÍSNÍ A TANCEM - LUHAČOVICE 2007

Tisková zpráva
XV. MEZINÁRODNÍ FESTIVAL DĚTSKÝCH FOLKLORNÍCH SOUBORŮ "PÍSNÍ A TANCEM" - LUHAČOVICE 2007
logo

Myšlenka založit mezinárodní festival dětských folklorních souborů v Luhačovicích se zrodila v záměrech Folklorního sdružení České republiky v roce 1992 při příležitosti oslav 400. výročí narození Jana Amose Komenského. Snahou pořadatelů bylo od počátku vytvořit příležitost k setkávání dětských folklorních souborů z Čech, Moravy a Slezska se soubory z dalších zemí, k jejich vzájemnému poznávání a navazování přátelských vztahů. Současně hledat, objevovat a představovat veřejnosti podstatné stránky dětského tanečního a hudebního projevu jako svébytného jevu české a evropské tradiční lidové kultury se společnými i rozdílnými znaky, specifickými tématy, vlastními dětskému světu myšlení, poznávání a zpracování v tradičních i současných projevech. Město Luhačovice, jako sídlo festivalu, bylo zvoleno především jako jedno z významných středisek kulturního života na Moravě i v celé České republice, které vytváří festivalu přirozené zázemí v návštěvnosti lázeňských hostů, ale také jako centrum specifické folklorní oblasti Luhačovického zálesí a místo v blízkosti pravděpodobného rodiště Jana Amose Komenského. Podstatnou myšlenkou pořadatelů festivalu bylo od počátku také vytvořit jednu z cest ke spojení České republiky a její lidové kultury s dalšími zeměmi Evropy a zejména sousedními zeměmi.

K iniciativě Folklorního sdružení ČR se od počátku připojili: Město Luhačovice, Lázně Luhačovice, a.s., Okresní úřad ve Zlíně, Obec Pozlovice, Městský dům kultury Elektra a některé další subjekty. Postupně se ke spolupořadatelům přiřadili SOŠ Luhačovice a Royal Spa Luhačovice, s.r.o. Mezi příznivce festivalu, kteří pomáhají při jeho realizaci, patří také Vzdělávací zařízení Ministerstva financí ČR Přehrada (se svolením Ministra financí ČR), Hotel Adamantino, Zálesí, a.s., KARE a další. Záštitu nad festivalem pravidelně přejímají předseda Senátu Parlamentu České republiky a hejtman Zlínského kraje.

Programově je existence festivalu spojena s vynikající osobností folkloru Luhačovického zálesí a dětského folkloru České republiky vůbec paní prof. Věrou Haluzovou, autorkou několika hlavních programů festivalu a jeho čestnou prezidentkou. Její zásluhou byl účastníkům festivalu a jeho hostům a divákům představen komplexní obraz dětského folklorního tanečního projevu, ale také svět dětského myšlení ve své tradiční podobě vůbec.

Za uplynulých čtrnáct let si festival získal řadu příznivců v Luhačovicích i v okolí. Byl zařazen do kalendářů evropských a světových dětských folklorních akcí. V roce 2005 se festival stal řádným členem světové organizace lidového umění CIOFF. Folklorní sdružení každoročně dostává nabídky k účasti na festivalu z řady evropských zemí. To potvrzuje skutečnost, že festival svojí programovou strukturou i organizačním zázemím a podmínkami pobytu patří v evropském měřítku mezi zajímavé a přitažlivé akce.

2007

Letošní ročník festivalu se uskuteční ve dnech 7. - 9. září 2007 v Luhačovicích. Jeho pořadateli jsou Folklorní sdružení ČR, Město Luhačovice, Zlínský kraj, Lázně Luhačovice, a.s., Městský dům kultury Elektra Luhačovice, Střední odborná škola Luhačovice, Royal Spa, s.r.o. a Obec Pozlovice. Záštitu nad jubilejním XV. ročníkem přijali Přemysl Sobotka, předseda Senátu Parlamentu ČR, Josef Smýkal, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a Libor Lukáš, hejtman Zlínského kraje. Festival se koná s podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR v rámci Dnů tradiční kultury, společného projektu zemí Visegrádské čtyřky.

Festivalový program zahájí v pátek 7. září v 10 hodin na Lázeňském náměstí v Luhačovicích koncert zahraničních souborů pro školní mládež. Obdobný koncert shlédnou v 16,30 hod. občané a návštěvníci obce Pozlovice. Novinkou letošního programu bude večerní koncert souboru Barunka z České Skalice na kolonádě lázní.

Od sobotního rána mohou návštěvníci festivalu obdivovat mistrovství lidových řemeslníků na Jarmarku lidových řemesel, který pokračuje také v neděli. Slavnostní zahájení se koná ve 14 hodin a po něm následuje hlavní pořad festivalu "malí nositelé tradic a jejich učitelé". Během programu se uskuteční křest knihy Oldřicha Koudelky "Trénoval jsem Emila..." ze vzpomínek pozlovického občana a bývalého vynikajícího sportovce Jana Haluzy.

Účastníci mezinárodní taneční dílny, která je součástí programu festivalu, se představí pořadem "Spojení tancem" v neděli v 11 hodin. Po slavnostním průvodu, který vyjde ve 13 hodin od pošty na Lázeňské náměstí, se uskuteční závěrečný festivalový pořad "Labyrintem světa do ráje srdce", věnovaný odkazu J.A. Komenského.

Ve festivalových programech se představí dětské folklorní soubory Jugendvolkstanz und Schuhplattlergruppe Fürnitz (Rakousko), Sadeczoki Nowy Sacz (Polsko), Zsakbolha Sárospatak (Maďarsko), Skaličánek Skalica (Slovensko), Barunka Česká Skalice, Jitřenka Český Krumlov, Kopaničiarek Starý Hrozenkov, Malá Ondřejnica Stará Ves p.O., Malé Zálesí Luhačovice, Nivnička Nivnice, Malý Vizovjánek Vizovice Radovánek Napajedla a účastníci mezinárodní taneční tvůrčí dílny.

Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Mediatel - Zlaté stránky, Rádio Proglas, Dětská tisková agentura a Informační server www.borovice.cz. Mediální spolupráce Haló noviny. Festival dále podporují Hotel Adamantino Luhačovice, ACR Alfa, České dráhy, KARE Karel Plášek, OSA - Ochranný svaz autorský, TG Tisk Lanškroun, Zálesí Luhačovice, a.s. a další.

Rozhodnete-li se cestovat na festival vlakem, pak máte možnost využít mimořádné slevy Českých drah. Cestující do Luhačovic a zpět si mohou v nástupních stanicích od pátku do neděle zakoupit jízdenku na festival za zákaznické jízdné.

Zpracoval: Jiří Pokorný
tel./fax: 234621256, 604 674 841
E-mail: jpokorny@adam.cz, www.fos.cz

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
Zveřejněno 02.09.2007 v 18:29 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba