KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
FRÝDLANTSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Luhačovice se rozezněly písněmi

Časopis Folklor 6/04
Polovina měsíce září opět nasměrovala do Luhačovic dětské folklorní soubory a jejich zpěváky, muzikanty a tanečníky. S podporou města Luhačovice, Zlínského kraje, Ministerstva kultury ČR, Středního odborného učiliště, hotelu Adamantino a řady dalších sponzorů a partnerů festival uspořádalo Folklorní sdružení ČR.
Programová skladba festivalu důmyslně reagovala na letošní rok, který MK ČR vyhlásilo Rokem české hudby. K tomuto významnému tématu byl připraven hlavní festivalový program. Ten se uskutečnil v sobotu odpoledne podle scénáře Věry Haluzové, kterou odborně podpořili Jaromír Dadák a Jana Grabcová. Pořad Géniové české hudby a folklor byl věnován osobnímu vztahu hudebních skladatelů L. Janáčka, B. Smetany, B. Martinů, A. Dvořáka a V. Nováka k naší lidové kultuře a folkloru. Stranou pozornosti autorské trojice nezůstal ani význam sběratelů lidových písní F. Sušila, F. Bartoše, K. Plicky, K. Weise, J. Vycpálka, M. Zemana, V. Úlehly a mnoha dalších pro uchování lidových folklorních klenotů. V pořadu byli vzpomenuti také národní buditelé F. L. Čelakovský, B. Němcová nebo muzeolog Č. Zíbrt, kteří se s dalšími postarali o zachování krásy českého jazyka v jeho slovní barevnosti a proměnlivosti. Účinkujícími hlavního festivalového pořadu byly dětské folklorní soubory, muziky a sólisté z celé České republiky a Slovenska pečlivě vybrané autorkou pořadu, jejichž vedoucí s jejími doporučeními a podněty připravili jednotlivé programové výstupy tohoto komponovaného pořadu.
Rok české hudby byl připomenut také v pátečním pořadu Koncert vítězů - Píseň inspirující, který byl přehlídkou 17 vítězů a finalistů Celostátní soutěže dětských zpěváků lidových písní Zpěváček 2003 a 2004. Pořad připravily J. Grabcová a J. Polášková ve spolupráci s Cimbálovou muzikou Cifra a dětmi Komorního sboru ZUŠ Uherské Hradiště.
Výchovný aspekt pořadů Folklorního sdružení ČR byl podtržen nejen v tomto programu, ale také v pátečním dopoledním koncertu zahraničních souborů ze Slovenska, Lotyšska, Rumunska a Polska (autor V. Haluzová), v sobotní prezentaci výrobků a dovedností lidových řemeslníků a jejich tradičních pracovních postupů (B. Petráková, I. Macháček) nebo v přehlídkových pořadech domácích (H. Sluštíková) a posléze též zahraničních (M. Ekart) souborů během nedělního odpoledne.
Čestná prezidentka festivalu Věra Haluzová na závěr letošního ročníku mimo jiné účinkujícím, hostům a návštěvníkům, kteří zcela po všechny dny zaplnili Lázeňské náměstí, sdělila: Mezinárodní dětský folklorní festival Písní a tancem - Luhačovice patří k významným akcím Folklorního sdružení České republiky již dvanáct let. Prostředím, v němž je uspořádán, tematickým laděním pořadů a kvalitním zázemím a péčí o účinkující, které umožňují moravské lázně Luhačovice, patří festival k předním dětským festivalům v Evropě a byl přijat do vybrané skupiny festivalů CIOFF. Luhačovický festival, uspořádaný v rodném kraji učitele národů Jana Amose Komenského, je jedním z pilířů činnosti sdružení směrované k péči, výchově a vzdělávání dětí a mládeže v oblasti estetické výchovy prostřednictvím lidových písní, hudby, tanců, lidových zvyků, obřadů a krojů na principu zásad J. A. Komenského "vzdělávání a výchova hrou". Představitelé sdružení jsou si vědomi hodnot z pokladnice naší národní kultury i skutečnosti, jak silně tyto hodnoty - především lidová hudba, píseň a mluva - oslovily v minulosti naše přední hudební skladatele, sběratele lidových písní, i toho, že tyto hodnoty dnes výrazně oslovují naše děti a mládež.
Dvanáctému ročníku dětského folklorního festivalu, jehož úvod patřil skvělému komponovanému pořadu domácího souboru Malé Zálesí O lásce (autorská příprava B. Petráková), přálo po všechny čtyři dny krásné slunečné a teplé počasí, což se zdařilými a diváky potleskem odměněnými pořady a výstupy dětí přispělo k velmi pěkné festivalové atmosféře.

František Synek

Zveřejněno 01.12.2004 v 09:55 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba