KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
FRÝDLANTSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

NA JEŠTĚDU VZNIKÁ NOVÁ TRADICE

Vrcholek Ještědu nad Libercem ožil 9. - 11. července nebývalým ruchem. Město Liberec totiž připravilo již druhý ročník víkendového programu oslav. Koncerty, divadlo, filmové představení, soutěže pro děti i pro dospělé, prohlídky hotelu i vysílače a přehlídka veteránů pobavily i poučily několik tisíc návštěvníků, kteří nelitovali času ani vlastních nohou a vydali se do strmého kopce nad Liberec.

Počasí, které na začátku července dole ve městě slibovalo celkem příjemnou pohodu, dokázalo o několik set metrů výše pěkně překvapit. Ještěd se pochlubil vším, co je mu vlastní. Větrné poryvy, slunce, ranní mlha, příjemné teplo i ostré zuby pravého ještědského chladu prověřily odolnost všech hostů. Kdo vydržel, nelitoval.

Ještědské oslavy sice zatím nemají dlouhou tradici, ale určitě mají velkou šanci novou tradici založit. Myšlenka oslav Ještědu vznikla v loňském roce, v roce třicátého výročí existence charakteristické stavby, která zdobí jeho vrcholek. Díla, které získalo titul "Stavba století", dominanty, která proslavila jak Liberec, tak i svého tvůrce architekta K. Hubáčka, stavby, která dodnes vzrušuje obyvatele Liberce, turisty, architekty i umělce.

V průběhu Ještědských oslav jsme se neformálně setkali s mnoha zajímavými lidmi, kteří měli a mají s celou akcí co do činění a pro které se Ještěd stal místem, které musí alespoň několikrát do roka navštívit.

Primátor města Liberce ing. Jiří Kittner svůj vztah k Ještědu snad ani nemusí vysvětlovat. Ten zkrátka je! K Ještědským oslavám, Ještědu a celému Liberci nám řekl:

"... Zeptám-li se kdekoliv na svých cestách lidí, co si představí při vyslovení jména našeho města, většina z nich okamžitě reaguje - Ještěd. Potom následují naši proslulí bílí tygři a další atraktivity Liberce a okolí. Ještěd se tedy stal symbolem našeho města a celého kraje. Proslavená stavba na jeho vrcholu tuto pozici Ještědu posiluje již jedenatřicet let a jsem rád, že se nám podařilo najít způsob, jak Ještěd, hotel a celý Liberec ještě více zpopularizovat. Protože Ještěd není jen vrchol s hotelem, ale celý sportovní areál se sjezdovkami, můstky a tratěmi pro běžecký sport a v letních měsících s mnoha kilometry cyklotras a značených turistických cest. Navíc vše v ideálním spojení se stotisícovým Libercem a se všemi službami, kulturními programy, zábavními podniky a servisem pro turisty.
Liberec, Ještěd a nejbližší okolí zaznamená v příštích letech mnoho dalších důležitých a pozitivních změn. V roce 2009 se zde uskuteční Mistrovství světa v klasických lyžařských disciplínách a do té doby tu vznikne celá řada nových sportovišť, ubytovacích a stravovacích kapacit, které samozřejmě budou sloužit návštěvníkům Liberce a Ještědu i v dalších letech.
Oslavy na Ještědu budeme pořádat i nadále. Ale Ještěd a Liberec jsou krásné po celý rok. Zveme všechny turisty, pěší i cyklisty, lyžaře i snowboardisty, malé sáňkaře i seniory k návštěvě našeho města i Ještědu."

Průvodkyní celými oslavami byla známá televizní moderátorka Marcela Augustová, která dodnes v Liberci žije a svůj vztah k městu a Ještědu vyjádřila slovy:

"... ať se na Ještěd díváte z které chcete strany, tento barák na něj vždycky úžasně pasuje. Odmala jsem tady lyžovala a dodnes je pro mě Ještěd nádherným symbolem, kde by se měli lidé scházet častěji než jednou do roka.
Samotný Liberec je svojí velikostí i nabídkou kulturních, společenských i sportovních a turistických aktivit jedinečný. Kde jinde je možné se během pěti nebo deseti minut dostat do divadla, na koncert nebo na sjezdovku? Za posledních patnáct let se Liberec stal výborně namíchaným koktailem všeho, co by ideální město mělo mít. Věřím, že se zde za rok opět sejdeme a že na příští Ještědské oslavy přijde ještě více lidí."

Zajímavou epizodou Oslav byla účast skupiny pražských výtvarníků, jejíž vůdčí osobností je malíř Jaromír Róna. Říkají si "Stará parta" a podle slov jejího protagonisty existují již od úsvitu věků. Většinu času - celá staletí prospí právě pod zemí pod Ještědem a jednou za přibližně čtyři sta let se probudí, aby zvěděli, zda není třeba jejich pomoci na Ještědu a v Podještědí.

Stará parta má i svoji civilní podobu, kterou reprezentují výtvarníci Aleš Najbrt s bojovým jménem Malda, Čestmír Suška alias Česťa, Zdeněk Lhotský zvaný Bzeněk, Jiří Chlumecký - Bělouš a Jaromír Róna nesoucí bojové jméno Rozmajs.
Stará parta v roce 1983 připravila divadelní hru "Bitva o Ještěd" a letos, právě při Ještědských oslavách, prezentovala svoji "Ještědskou hymnu" vydanou na CD.

Stará parta předvedla hymnu naživo ve slušivých čepičkách na pódiu před hotelem Ještěd. Při křtu výborně asistoval i "Držák" architekt David Vávra. Zeptali jsme se ho na tuto zvláštní funkci a vůbec na vztah k Ještědu, Liberci a Libereckému kraji.

"...Držákem jsem se stal za trest. Ve filmu Kopytem sem, kopytem tam, jsem ve scéně, kdy sedíme u restauračního stolu, zavelel "Ještědy" dolů! Ještědy byly ubrousky stočené do typického tvaru. Za to jsem byl Starou partou potrestán a doufám, že za dnešní výstup mi bude odpuštěno.
To ale neznamená, že by můj osobní vztah k Liberci a Ještědu byl jakkoliv negativní. Naopak, Liberec považuji za město s několika přednostmi, které prakticky jinde nenajdeme. Jen pro příklad: zůstaly zde zachovány urbanistické celky německé architektury, na které čeští architekti Sialu dokázali dobře navázat - nakonec stavba století, ve které se teď nacházíme, je toho výmluvným dokladem. Liberec je jediné město (kromě Prahy), které má prvoligové fotbalové i hokejové mužstvo. Navíc hokejisté nesou na prsou bílé tygry - tedy živé tvory, kteří jsou dalším libereckým symbolem.
I z hlediska výtvarných řešení je liberecká radnice daleko dynamičtější než je v Česku zvykem - plastika pro Mejlu Hlavsu, Svítící koule a další radikální díla, která se dokonce nemusí všem líbit, jsou jedinečná. Pro to a pro mnoho dalšího Liberci fandím, proto jsem tady a navíc - rád spím v kosmické lodi."
Nakonec architekt Vávra prozradil, že v současné době pracuje na knize o Libereckém kraji, která by se měla na pultech knihkupectví objevit někdy koncem listopadu letošního roku. Budeme se tedy těšit na další setkání s Ještědem, Libercem i Davidem Vávrou. Hurá!

Nakonec jsme si povídali i s osobou, na jejíchž bedrech spočívala největší tíha celých oslav. Jitka Mrázková je vedoucí odboru cestovního ruchu na Magistrátu města Liberce a celou akci si vymyslela a prosadila (v popředí na fotografii).

"V loňském roce uplynulo třicet let od okamžiku, kdy se nad vrcholem Ještědu vztyčila nádherná špice vysílače a hotelu. Třicet let je dost dlouhá doba na to, abychom si připomněli její existenci, význam i proslulost. Smyslem oslav je přivést na Ještěd lidi z Liberce a okolí i vzdálenějších míst.
Letošní setkání lidí na Ještědu, pro které po celý víkend jezdila zdarma sedačková lanovka, bylo spojeno s turistickým výletem, ale i s několika kulturními akcemi - koncerty, promítáním filmu, zábavou, soutěžemi a akcemi pro děti i dospělé. Vrcholem letošních oslav pak bylo zajímavé nasvícení hotelu a vysílače.
Každý rok chceme s Ještědem provést něco zajímavého. Letošní iluminace byla velmi krásná a co vymyslíme pro příští rok, zatím nemohu prozradit. Ale mohu slíbit, že to bude neméně zajímavé. Hotel Ještěd nám vychází velmi aktivně vstříc, i když se některým návštěvníkům může zdát, že nepatří k těm nejlevnějším. Ale určitě nezklame a všechny, kdo se jej rozhodnou navštívit, čekají zajímavé zážitky, a to nejen v létě, ale i na podzim, v zimě a na jaře."

Na závěr naší návštěvy jsme využili ještě chvilky času a popovídali si s ředitelem hotelu a jedním ze dvou jednatelů společnosti Ještěd s.r.o. Petrem Beitlem o současnosti i budoucnosti hotelu, který nabízí celoroční ubytování a stravování turistům v celkem přijatelných cenových hladinách - 700 až 1 450 korun stojí noc ve dvoulůžkovém pokoji se snídaní. V hotelové restauraci je možné se najíst už od 80 korun. Ředitel Beitl říká:

"Velkým příslibem pro letošní zimní sezonu jsou akce, které se na Ještědu a v okolí připravují v souvislosti s MS v klasickém lyžování. Umělé zasněžování sjezdovek by mohlo prodloužit možnosti lyžování, očekává se i budování nových služeb v okolí. Nicméně hotel Ještěd je a zůstane i v budoucnu jedinečný. Není v Česku jiný podobný hotel, který by nabízel tak úchvatné výhledy do Českého ráje, Krkonoš, Jizerských hor i do Českého středohoří..."

Ještě dlouho bychom mohli psát o Ještědských oslavách, o Liberci i Ještědu samotném. Ale více jak desítky popsaných stránek je vlastní prožitek. Návštěva Ještědu v jasném podzimním dnu, kdy vzduch je křišťálově čistý, nebe vysoké a doširoka rozprostřená krajina marnivě hýří barvami, je nadevšecko. Tedy. Hurá na Ještěd! Možná, že zde zaslechnete ozvěnu Ještědské hymny Staré party: "Ať žije Ještěd! Jinej na to nemá. Nemá!

Laco Kučera

ZDROJ:
TRAVELprofi

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím 1 názor)
Milan Turek, Liberec05.10.2004 v 15:57
Slovo autorovi:
vážený pane,
dovoluji si Vám pogratulovat ke krásnému článku o Ještědu. Myslím, že by Vaše povídání bylo vhodné otisknout v některém z místních časopisů, jako třeba Jizerské hory nebo V. Píšete velmi hezky. Díky Vám za tak nádherný článek.
mnoho krýásných myšlenek přeje
Turek

DALŠÍ INFORMACE: JEŠTĚD
Zveřejněno 26.09.2004 v 22:25 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba