KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
FRÝDLANTSKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

NOVÝ Oldřich

NOVÝ Oldřich (* 7. 8. 1899 Praha, + 15. 3. 1983 tamtéž) - český herec, zpěvák, režisér, dramatik a textař

Oldřich Nový pocházel z rodiny s bohatými divadelními tradicemi. Jeho strýc Miloš Nový, člen Národního divadla, vynikající herec v oboru tzv. salónních konverzačních komedií, svého synovce Oldřicha podporoval v jeho divadelních začátcích. Ten se z ochotníka postupně vypracoval přes angažmá v pražských kabaretech a divadle v Ostravě ve hvězdu operetního souboru Zemského divadla v Brně, kam přišel v roce 1919. V brněnské operetě byl hercem, režisérem a šéfrežisérem (od roku 1926). Systematicky zde podporoval vznik domácí zpěvoherní produkce. V roce 1935 si v Praze otevřel (spolu se svou ženou Alicí Valentovou-Novou) vlastní scénu - Nové divadlo ve Stýblově pasáži na Václavském náměstí. Uváděl zde s přestávkou sezóny 1944-45 (v ní byl dokonce zatčen gestapem a uvězněn v koncentračním táboře) do roku 1948 komorní hry a hudební komedie, v nichž vytvářel s jemným ironickým humorem milovnické role dvojího typu: jednak blazeované lvy salónů, jednak drobné a dobré lidičky, toužící aspoň po občasném vykročení ze své všední existence. Velkou popularitu však získal prostřednictvím filmu. Nový, označovaný za "českého Chevaliera", v něm s osobitou nadsázkou vytvářel milovníky od bonvivánů až po ušlápnuté úředníčky. Úspěšně ve filmových rolích rozvíjel svou konverzační břitkost, švih a eleganci a v neposlední řadě smysl pro tzv. suchý humor. Jeho nejslavnější filmovou rolí se stal pan Novák - muž dvojí tváře - z komedie Kristián, kterou natočil režisér M. Frič (1939). Ve filmu ovšem hrál už od 20. let a vytvořil množství epizodních, ale od konce 30. let především hlavních rolí. Vystřídal řadu filmových partnerek, z nichž po jeho boku nejvíce zářily herečky známé z Kristiána A. Mandlová (mimo jiné Přítelkyně pana ministra) a N. Gollová (Eva tropí hlouposti, Roztomilý člověk, Hotel Modrá hvězda). Ale dokázal "táhnout" komedii i sám (Valentin dobrotivý, 1942). S postavami znuděných zbohatlíků se rozloučil parodií Pytlákova schovanka (1949), ale poúnorový budovatelský film již Nového příliš nezaměstnával. Přesto, kdykoliv měl aspoň přijatelné textové předpoklady, vytvořil i v 50. a 60. letech několik působivých postav ve filmech Hudba z Marsu, Kde alibi nestačí, Dva z onoho světa, Fantom Morrisvillu, a především film režiséra Z. Podskalského Světáci, v němž vytvořil nezapomenutelného bývalého tanečního mistra a učitele společenského chování.

Od 40. let se těžištěm jeho práce stalo opět divadlo. Udržoval po roce 1948 na scéně Hudebního divadla v Karlíně tradici kultivované klasické, především francouzské operety a anglické hudební komedie. Nejslavnější jeho rolí tohoto období byl varhaník Celestin v Hervéově operetě Mamzell Nitouche po boku v té době ještě operetní subrety L. Hermannové v titulní roli. Ve druhé polovině 60. let režíroval a hrál opět i v Brně. Koncem 60. let úspěšně hrál v Činoherním klubu v komedii Hodinový hoteliér od P. Landovského. Do konce života úzce spolupracoval s rozhlasem, příležitostně i s televizí.

Oldřich Nový vstoupil do historie českého divadla jako divadelník vytříbeného vkusu, nepolevující energie a kultivovaného uměleckého myšlení. Je tvůrcem české moderní zpěvoherní tradice a dodnes jejím nejvýraznějším představitelem.

LOKALIZACE


Typ záznamu: Osobnost
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 09.11.2004 v 09:34 hodin
Copyright 1998-2021 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
Pohádkové regiony
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba